Kompletní vybavení vývojových laboratoří  pro Energy Cloud a.s.

R&D laboratoř na klíč

Pro českou firmu Energy Cloud a.s. jsme dokončili dodávku kompletního vybavení ESD pracovišť pro vývojáře včetně přístrojového vybavení a souvisejícího příslušenství.

Energy Cloud a.s. se zabývá vývojem zařízení v oblasti obnovitelných zdrojů. Cílem projektu bylo poskytnutí špičkového vybavení a pracovišť pro své inženýry a zásadní modernizace prostor společnosti.

Cíle Energy Cloud a.s.

 • Vybudování reprezentativních prostor firmy pro ukázky zázemí investorům z celého světa.
 • Pořízení kvalitního testovacího a měřicího vybavení pro zajištění potřeb vývoje včetně příslušenství.
 • Modernizace EPA prostor vývojových laboratoří.
 • Detailní naplánování celého projektu dodavatelem. Od konfigurace jednotlivých ESD pracovišť, přes výběr a předvedení T&M přístrojů vhodných pro potřeby firmy, až po zajištění komplexní projektové dokumentace. Všechny části projektu nakonec musí utvořit 100% funkční celek.
 • Zajištění dodávky generálním dodavatelem, disponujícím know – how z podobných realizací. Maximálně šetřit čas vlastních zaměstnanců při realizaci projektu a minimalizace chyb z nedostatku zkušeností.

01. Reprezentativní prostory

Jedním ze záměrů vedení Energy Cloud a.s. bylo vytvoření moderních a reprezentativních prostor ESD vývojových laboratoří a zkušeben. A to ze dvou hlavních důvodů.

Prvním bylo poskytnout svým vývojářům prostředí, ve kterém se budou moci plně soustředit na svoji práci a zároveň jim dát k dispozici nejmodernější vybavení pro jejich práci. Stejně tak i potřeba přilákání nových vývojových inženýrů hrála podstatnou roli. Moderní a kvalitní elektrotechnická laboratoř plní dnes zásadní roli jako jeden ze zaměstnaneckých bonusů.

Druhým, neméně důležitým důvodem, bylo vytvoření prostor, které dostatečně ilustrují kvalitu vyvíjených zařízení, profesionalitu firmy a ochotu investovat do vlastního rozvoje.

Tyto aspekty chce Energy Cloud a.s. zdůraznit zejména při návštěvách obchodních partnerů či investorů v sídle společnosti.

Při realizaci jsme využili osvědčených ESD pracovišť od německého výrobce ELABO GmbH, konkrétně řadu ESD nábytku Primus ONE. Při projektování všech tří zkušeben jsme pak řešili nejen otázky efektivity a ergonomie jednotlivých vývojových pracovišť jako celků, ale i drobnosti jako barva přívodních kabelů nebo konkrétní model ESD židlí a barva jejich potahu. Pokud chcete dosáhnout dobrého finální ho dojmu, je třeba se už při tvorbě projektu zabývat jak celkem a jeho funkčností, tak i úplnými detaily.

Na detailech nám záleží ...

02. Měřicí a testovací vybavení

Součástí dodávky byly i desítky kusů měřicího a testovacího vybavení pro tyto zkušebny.

Namátkou vybíráme například:

 • Osciloskopy Rohde & Schwarz řady RTB-2000.
 • Měřicí EMC přijímač Rohde & Schwarz ESRP3.
 • Předcertifikační EMC set zahrnující sondy pro blízké pole i umělou síť LISN (v 3fázové verzi i speciální verzi pro fotovoltaiku).
 • Výkonové DC elektronické zátěže Kikusui řady PLZ, nebo BK Precision 8600.
 • Testery zemnící smyčky Kikusui řady TOS6200.
 • 4 kanálové DC napájecí zdroje Rohde & Schwarz řady HMP.
 • Stolní multimetry GW Instek řady GDM-9000.
 • Set dataloggeru Graphtec GL-840 včetně rozšiřujících modulů a sad měřicích sond.
 • A mnoho dalšího vybavení, jako speciální zdroje pro simulaci FVE, analyzátor sítě, multimetry, termokamery …
 • Součástí byla také dodávka potřebného příslušenství. Ať už se jedná o sondy k osciloskopům, měřicí kabeláž pro NN i VN, EMC sondy, nebo testovací kiosky ESD pro EPA prostory, ESD podložky a přípojná místa, páječky, mikroskopy pro DPS a podobně.

Při realizaci zakázky tohoto rozsahu jsme těžili jak z našich zkušeností s podobně velkými projekty z minulých let, tak i s naším více jak 30 letým know – how v oblasti testování a měření.

Investorovi jsme pomohli se specifikací konkrétních přístrojů a příslušenství pro jednotlivé vývojové a testovací úlohy a v případě potřeby tyto přístroje prezentovali přímo u zákazníka. Samozřejmostí je i poprodejní podpora zejména v oblasti školení a postupného rozšiřování odborných znalostí při práci s touto měřicí technikou.

03. ESD pracoviště pro EPA prostory

Jak už bylo zmíněno, vybavení ESD nábytkem proběhlo v režii německého výrobce specializovaného elektro nábytku Elabo a modulární řady Primus ONE.

Zvláštní důraz kladl investor na ESD provedení pro EPA laboratoře. Firma Elabo GmbH je schopna dodat nábytkové vybavení ve 100% ESD variantě, což znamená, že všechny komponenty pracovišť mají ESD certifikaci.

Jak je u nábytku Elabo zvykem, jedná se o modulární a zcela konfigurovatelný systém. Tyto pracoviště jsou ve vývoji již téměř 50 let a nutno podotknout, že tak dlouhá doba kontinuálního vylepšování se na nich opravdu pozitivně podepsala. Tento elektrotechnický nábytek patří právem mezi špičku a jeho masivní a kvalitní konstrukce slouží bez problémů po desítky let.

Dodaný nábytek je vybaven celou řadou drobných detailů, které přispívají k funkčnosti celku. Jde například o výškově i úhlově nastavitelné police, skryté vedení veškeré kabeláže, zákaznická úprava panelů v zadních nohách (osazeno například zásuvkami 240V/16A, RJ45, bezpečnostními vypínači …), LED svítidla pro přisvětlení pracovní plochy, odolný povrch desky stolu, nosnost> 500 kg a mnoho dalšího. Právě tyto detaily dávají v součtu více než 1+1=2 a posouvají laboratoře na maximální úrovně kvality a funkčnosti.

ESD monitor

Pro potřeby práce s obzvlášť citlivou elektronikou byl implementován kontinuální ESD monitor, který je k dispozici jako součást jednoho z mobilních pracovišť. Tento ESD monitor průběžně skenuje jak uzemnění až dvou pracovníků, tak i vlastního pracoviště.

Pokud dojde k přerušení zemnícího obvodu, vydá pracoviště nejprve vizuální a následně i zvukový signál, upozorňující pracovníky na tento problém.

Tento ESD monitor nachází obvykle uplatnění zejména při výrobě citlivé elektroniky v EPA prostorech, ale při práci s drahými komponenty nalezl své místo i ve zkušebně Energy Cloud a.s.

Informace ke stažení

Mobilní ESD pracoviště

Vzhledem k tomu, že vyvíjená zařízení zákazníka jsou často poměrně těžká, navrhli jsme pro tento projekt část pracovišť v mobilní variantě. Idea je taková, že těžká zařízení se pohybují po firmě společně s ESD stolem.

Tyto stoly jsou proto osazeny ESD kompatibilními kolečky, přičemž i přes tento fakt je certifikovaná nosnost stolu 400 kg. Stoly byly také navrženy jako autonomní a jsou tedy vybaveny vlastním napájením, bezpečnostním okruhem i ovládáním.

Zajímavostí je pak koryto kabeláže přístupné přes kryt z desky stolu a to i v případě, že je na této desce položen nějaký předmět, či zařízení.

Informace ke stažení

04. Plánování a realizace projektu

Realizace takto rozsáhlého projektu samozřejmě nebyla jednoduchá. Postupně jsme společně se zákazníkem specifikovali současné potřeby, ale i několik scénářů budoucího vývoje.

Tyto poznatky jsme následně promítli jednak do výběru vhodného T&M vybavení, ale i do umístění a specifikace jednotlivých pracovišť. V úvahu jsme brali například i pohyb vyvíjených zařízení po prostorech firmy, spolupráci HW i SW vývojářů, nebo sestavení měřicího či testovacího setupu pro jednotlivé úlohy.

Zadavatel se rozhodl pro dodávku jedním generálním dodavatelem, což mu dovolilo ušetřit čas zejména při komunikaci a synchronizaci prací. Výhodou je i čerpání z našich znalostí při dodávkách pro elektro laboratoře, zkušebny a výrobu.

Obvyklou praxí je v tomto případě řízení těchto projektů vlastními zaměstnanci. My se snažíme nabídnout firmám řešení na klíč.

Benefity jsou následující:

 • Šetření času vlastních zaměstnanců a jeho efektivní využití v oblasti jejich expertízy.
 • Vyhnutí se chybám či časovým prodlevám z nedostatku zkušeností.
 • Jednání s jednou odpovědnou osobou, která celý projekt řídí.

Vlastní realizace byla završena na jaře 2021 instalací pracovišť, předáním měřicího vybavení a zaškolením obsluhy.

Se zákazníkem plánujeme zůstat v kontaktu i dále, kvůli navazujícím školením a další optimalizaci využití vývojových prostor zkušeben.

Těšíme se na Vás při realizaci Vašeho projektu ...

Přečtěte si více o komplexním vybavení  elektro laboratoří a zkušeben

Máte zájem o něco podobného? Zajímá Vás cena?

Zašlete nám kontakt, ozveme se Vám. Případně jsme k zastižení zde:

tm@trinstruments.cz

+420 541 633 670

Kontakt

TR instruments spol. s r.o.

      Looking for reseller ?

Are you looking for
a sales partner?

More info