Výkonový analyzátor – otázky a odpovědi

Co je to měřič výkonu / wattmetr?

Měřič výkonu je zařízení pro měření elektrického výkonu, součinu napětí a proudu. Pro záznamenávání těchto parametrů jsou tato zařízení vybavena analogovými a digitálními měřícími technikami a dle požadavku i různým počtem měřicích kanálů.

 

Co je výkonový analyzátor?

Precizní měřič výkonu s vysokou přesností a mnoha dodatečnými funkcemi, jako například FFT. Nejčastěji se používají k určení efektivnosti elektrických motorů nebo výkonových měničů.

 

Jaké jsou rozdíly mezi výkonovým analyzátorem a měřičem výkonu?

V oboru měření výkonu rozlišujeme zařízení především podle jejich aplikace použití. Pro základní měření se používají „jednoduché“ měřiče výkonu nebo častěji nazývané wattmetry. Tato zařízení mají omezené měřící funkce a hlavně horší přesnost. Výkonové analyzátory mají v porovnání s wattmetry lepší přesnost, množství funkcí a jsou používány v profesionálních R&D laboratořích.

 

Jaká je přesnost výkonového analyzátoru?

Specifikace přesnosti analyzátoru je obecně složitá a obvykle je definována v technických listech. Přesnost se standardně udává při frekvenci 50 Hz a závisí na frekvenci, účiníku a měřicím rozsahu.

Přesnost <0,05% patří mezi nejlepší, které mají dnešní analyzátory. Nicméně, jedná se jen o jeden parametr z mnoha, které jsou zveřejněny v technických listech. Na trhu měřící techniky není v tomto směru definována standardizace. To znamená, že je jen na výrobci analyzátoru, které informace a parametry poskytne zákazníkovi.

Proto je pověst výrobce a značky velmi důležitá, na kterou zákazníci spoléhají. Vysoká úroveň přesnosti měření je důležitá, protože úpravy a vylepšení testovaného zařízení nemusí být na první pohled viditelné. Na druhou stranu mohou mít obrovský vliv na jeho celkovou efektivitu.

 

Jaké jsou požadavky na analyzátor výkonu?

Jedním z nejdůležitějších parametrů analyzátoru je rychlost záznamu veličin napětí a proudu. Jak rychle mají být naměřeny, zprocesovány a zaznamenány závisí na dynamice aplikace. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby měl analyzátor co nejlepší přesnost a opakovatelnost měření.

Testovací systém musí být schopen zaznamenat nejmenší změny testovaného zařízení (DUT). Zvýšení efektivnosti jen o 0,5% může vést například k obrovským konkurenčním výhodám při vývoji elektromotorů.

Systém by měl být také odolný vůči chybám. Pokud je proces testování a měření příliš složitý, důsledkem nesprávných nastavení může dojít ke zkresleným výsledkům. Proto není třeba podceňovat vliv technického pracovníka a jeho zkušeností.

 

Jaké vlastnosti by měl mít analyzátor výkonu?

  • Preciznost a nízké zpoždění mezi proudem a napětím
  • Replikovatelnost a spolehlivost měření
  • Nízká náchylnost k chybám operátora

 

Proč vybrat výkonový analyzátor Matuschek LK601?

Vícekanálový analyzátor výkonu LK601 byl navržen především pro zkušební linky a R&D pracoviště. Výrazně zjednodušuje vývoj, analýzu a testování na konci výrobního procesu zařízení (End-of-Line testing). Vývoj a výroba v německé firmě Matuschek, snadná konfigurace a nastavení, intuitivní PC software PowerStudio činí z analyzátoru LK601 ideální zařízení pro Vaše testovací pracoviště.

Nekupujte zajíce v pytli...

 

Víte, že k vybraným přístrojům z této kategorie nabízíme ukázku zdarma?

Stačí nás kontaktovat a domluvit si schůzku.

Kontakt

TR instruments spol. s r.o.

      Looking for reseller ?

Are you looking for
a sales partner?

More info