Co to je MPTL (Modular Plug Termination Link) a jak ji správně certifikovat

Většina instalačních firem je již dlouhá léta obeznámena s termíny Permanentní linka (Permanent Link - PL) a Channel linka (Channel Link - CHL) při instalaci strukturované metalické kabeláže a s jejím následným způsobem certifikace pomocí vhodného testeru.  Během posledních několika let se ovšem čím dál více objevuje požadavek na certifikační měření takzvaného MPTL (Modular Plug Terminated Link). Níže se tedy podíváme, co je to vlastně MPTL, jak je důležité použít správné adaptéry a jaké jsou vhodné přístroje a adaptéry pro certifikaci takovéto linky.

Co je to vlastně MPTL ?

 

Jak již samotný název MPTL naznačuje, jedná se o modulární linku, kdy je horizontální kabel zakončený na jedné straně zásuvkou/patch panelem a na druhé straně přímo konektorem RJ-45. Tento způsob zapojení se používá zejména pro instalace Wi-Fi přístupových bodů, IP kamer a zařízení využívajících PoE napájení jako mohou být např. LED světla.

V současné době je MPTL standard definovaný v ISO/IEC a ANSI-TIA nejvíce používán pro systémy Cat. 5e/6/6A (Class D/E/Ea).

 

Jak správně vybrat testovací adaptéry

Testovaní MPTL předpokládá použití adaptéru Permanent Link na jednom konci a  Patch Cord adaptéru na druhém konci linky.

Odolejte nutkání testovat MPTL linku pomocí channel adaptéru místo patch cord adaptéru.  Channel adaptér nezahrnuje do měření "samotný RJ-45 konektor"  (neměří se u něj NEXT) tak, jak je zobrazeno vpravo na obrázku. Špatně zvolený adaptér má tedy za následek zkreslené výsledky měření.

Permanent Link adaptér může být univerzální, zpětně kompatibilní, a tak stačí jeden adaptér pro všechny kategorie 5e/6/6A.

Toto ovšem neplatí u Patch cord adaptéru, protože jediný způsob, jak lze MPTL řádně a přesně otestovat, je pomocí patch cord adaptéru, který používá specifickou zásuvku potřebnou pro certifikaci v konkrétní kategorii/třídě testované linky. Z tohoto důvodu je nutné použít pro danou kategorii instalované linky patch cord adaptér stejné kategorie, tedy např. pro 6A linku 6A adaptér.

Vhodné přístroje pro MPTL testování

 

Z našeho portfolia přístrojů je pro MPTL testování možno využít certifikační přístroje LanTEK IV od anglické firmy Trend Networks. Přehled aktuálně nabízených modelů je uveden níže. 

Máte zájem o něco podobného? Zajímá Vás cena?

Zašlete nám kontakt, ozveme se Vám. Případně jsme k zastižení zde:

Kontakt

TR instruments spol. s r.o.

      Looking for reseller ?

Are you looking for
a sales partner?

More info